top of page
penis-swt
penis-prp-kök-hücre

Sertleşme bozukluğu tedavisinde ilaç dışında ne yapılabilir?

Sertleşme bozukluğu tedavisinde ağızdan ve idrar yolundan kullanılan ilaçların tedavi edici etkileri kalıcı değildir. Yani etkileri sadece bir geceliktir. Bu ilaçların dışında sertleşme bozukluğu tedavisinde şok dalga  (SWT), penis içine trombositten zengin plazma (PRP), kök hücre tedavileri kullanılabilir. Bu tedavilerin etkileri daha uzun sürelidir. 

SWT nedir?

Shockwave Therapy (SWT, şok dalda tedavisi) yetersiz penis kan dolaşımı sonucu oluşan sertleşme bozukluğunu ameliyatsız, yan etkisiz, ağrısız çözebilir. Penisin kan damarlarının genişleme kapasitesini artırarak sertleşme  bozukluğunun kalıcı olarak tedavi edilmesini sağlar. Henüz yeni bir yöntem olmasından ötürü uzun süreli çalışma sonuçları elde edilmemiş olmakla birlikte tedavinin etkisinin 4 yıldan uzun sürdüğü gösterilmiştir. Bu tedavi ile sadece birkaç saatlik etkiye sahip haplardan kurtularak özgür bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz. Bu yöntemin kalıcı etkinliğinin yanında en büyük diğer avantajı ise hiç bir yan etkisinin olmamasıdır.

2022-08-31_ED_Application.jpg
penis swt tedavisi

SWT peniste ne gibi değişikliklere yol açar?

Şok dalga tedavisi, uygulanan bölgedeki damarların genişlemesinden sorumlu düz kaslarda hafif derecede bir hasarlanmaya yol açarak vücudun o bölgedeki hasarı tamir etmesini tetikler. Tamir işlemi sonunda damar cidarında işlevini tam yerine getiremeyen düz kaslar yenilenmiş olur. Bu şekilde damar genişlemesindeki bozukluk şok dalganın tetiklemesiyle vücut tarfından düzeltilmiş olur. 

PRP nedir?

Platelet Rich Plasma’nın (trombositten zengin plazma) kısaltmış adıdır. Trombositler damar cidarında bir yaralanma olduğunda bu yaranın kapatılması ve kanamanın durdurulması işlevinde öncü neferlerdir. Trombositler hastadan alınan kandan özel yöntemlerle trombositler ayıklanarak trombositten zengin sıvı elde edilir. Trombositler yara iyileşmesini, yeni doku oluşumunu, yeni damar oluşumunu ve mevcut damarların fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirmelerini sağlayan maddelerden zengin hücrelerdir. Hastanın kendi kanından elde edilen bu yenileyici sıvı tekrar penise verilerek penis damarlarındaki hasarın vücut tarafından düzeltilmesi tetiklenmiş olur. 
 

kök hücre.jpg

Kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücre bir veya birden fazla olgun hücre çeşidine dönüşme kapasitesine sahip hücre demektir. Yani bir tür joker denilebilir.  Anne karnındaki bebekte her türlü hücreye dönüşebilen kök hücreler varken doğumdan sonra bu her tür hücreye dönüşebilen kök hücreler kaybolur. Doğum sonrasında da vücutta bulunan kök hücreler bulunduğu organın hücrelerine veya farklı bir veya iki farklı dokunun hücrelerine dönüşebilir. Bu hücreler kemik iliği, karaciğer, deri, yağ dokusundan elde edilebilir. 

Sertleşme bozukluğunun nedeni sıklıkla damar hücrelerinin, damar cidarındaki kas hücrelerinin ve penise giden sinirlerdeki bozukluk olduğu için kök hücre tedavisi için sertleşme bozukluğu ideal bir hedef durumundadır.

Hastadan alınan kök hücreler penise enjekte edilerek damar, kas ve sinirdeki hasarın kök hücreleri tarafından düzeltilmesi beklenir.  

bottom of page