top of page
penis_protezi

Penil protez (mutluluk çubuğu) nedir?

Penil protez sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosumun içine yerleştirilen ve kişinin cinsel ilişkiye girmesini sağlayacak penis sertliğini sağlayabilen cihazlardır. İki tipi vardır: 1. Şişirilebilir, 2. Bükülebilir.

Penil protez çeşitleri arasında fark nedir?

Penisin çalışma şekline en çok benzeyen şişirilebilir protezlerdir. Şişirilebilen protezli hastalarda cinsel ilişki dışında penis sert halde değildir; sadece cinsel ilişki öncesinde testisin hemen yanındaki pompa kullanılarak protez şişirilir ve ilişki sonrası indirilir. Bükülebilir protezler ise adında anlaşılabileceği gibi standart bir sertliğe sahiptir ancak bu sertlik bükülebilmesine engel olacak kadar değildir. İlişki öncesi protez düzleştirilerek cinsel birliktelik sağlanabilir.

penis protezi
penis_protezi

Penil protez nasıl takılır?

Yaklaşık 1 saatlik bir ameliyatla takılabilir. Ameliyat karın alt kısmından yapılabileceği gibi torba üzerinden yapılacak bir kesi ile de gerçekleştirilebilir. Her iki tip protez de aynı kesiden takılabilir.

Şişirilebilir protezler toplam 4 adet parçadan oluşur:  1. Sağ cavernosuma yerleştirilecek silindir, 2. Sol cavernosuma yerleştirilecek silindir, 3. İlişki öncesi sertleşme için silindirlere aktarılacak  sıvının depolandığı rezervuar, 4. Pompa. Silindirler penis içine, rezervuar mesane önüne ve pompa da testisin önüne yerleştirilir. Bütün parçalar tek bir kesiden yerleştirilir; yani her parça için ayrı kesi ve dikiş atmak gerekli değildir. 

Bükülebilen protezler iki parçadan oluşur: 1. Sağ cavernosuma yerleştirilecek silindir, 2. Sol cavernosuma yerleştirilecek silindir. 

Hasta ameliyatı takip eden gün taburcu edilir. Protez ameliyattan 1 ay sonra kullanılabilir. 

bottom of page