top of page
tESTİS.jpg
testis_hidrosel

Hidrosel nedir?

Testisin ön ve yan kısmını tunica vajinalis adı verilen karın zarının (periton) devamı olan iki kat zar (iç yaprak, dış yaprak)  çevreler. Zarın iki katmanı arasında normal şartlarda bir miktar sıvı bulunur.

Bu sıvı normal şartlarda bir yandan salgılanırken bir yandan da emilir. Bu denge bozulursa yani salgılama artarsa veya emilim azalırsa sıvı miktarı artar. Bu sıvının artmasına hidrosel denir.

Hidrosel niye oluşur?

Erişkin yaşta altta yatan sebep enfeksiyon, travma veya kanser olabilir. Eskiden geçirilmiş testis veya kasık fıtığı ameliyatları sonrasında da hidrosel oluşabilir.

Çocukluk çağında da hidrosel görülebilir ancak çocukluk çağındaki hidroselin oluşum mekanizması farklıdır.

hidrosel

Hidrosel ne gibi zararlara yol açabilir?

Eğer hidroselin sebebi kanser veya enfeksiyon değilse; oturma, bacak bacak üstüne atma ve kozmetik problem dışında bir zararı yoktur.

Hidrosele hemen müdahale etmek gerekir mi?

Hidroselin sebebi eğer testis kanseri ise testis kanseri tedavisi uygulanır. (Testis kanseri bölümüne bakınız)

Hidrosel tanısı konulduğunda aktif bir testis infeksiyonu varsa infeksiyon tedavisi yapılır. Tedaviden sonraki birkaç ay içinde hidrosel kaybolabilir. Hidrosel kaybolmaz ise müdahale edilir.

Hidrosel testis travması sonrası gelişmişse hidroselin azalması için travmadan sonra 1-2 ay beklenir. Hidrosel kaybolmaz ise müdahale edilir.

tESTİS.jpg

Hidrosel düzelmezse tedavisi nedir?

İlaçla tedavisi mümkün değildir. Bir enjektör ile sadece sıvı boşaltılırsa genellikle 1-2 ay içinde tekrar sıvı birikmesi olur. Nüksü önleyebilmek için ameliyatla sıvının biriktiği boşluğu (iç - dış yaprak arası boşluk) ortadan kaldırmak gerekir.

Torba üzerinden yapılan bir kesi ile sıvı ile dolu keseye ulaşılır. Kese açılır ve sıvı boşaltılır.

Testisi çevreleyen zar ters çevrilerek testis arkasında dikilir. Bu şekilde aşırı sıvı salgılanması tekrarlasa bile birikebileceği bir kese olmadığından hidrosel oluşmaz.

bottom of page