top of page
hidrosel testis çocuk

Hidrosel nedir?

Testisin ön ve yan kısmını tunica vajinalis adı verilen karın zarının (periton) devamı olan iki kat zar (iç yaprak, dış yaprak)  çevreler. Zarın iki katmanı arasında normal şartlarda bir miktar sıvı bulunur.

Hidrosel niye oluşur?

Erişkin yaşta altta yatan sebep infeksiyon, travma veya kanser olabilir. Eskiden geçirilmiş testis veya kasık fıtığı ameliyatları sonrasında da hidrosel oluşabilir. Bu sebepler çocuklarda da hidrosel oluşturabilir; ancak çocukluk çağı hidrosel vakalarının çoğunda sıvı birikme sebebi farklıdır.

Testisler doğumdan önce karın içerisinde yer alırlar ve doğuma yakın karın içerisinden kasık kanalına girer ve kasık kanalı dış ağzından geçerek torbalara inişi tamamlarlar. Testisler bağırsaklar gibi karın zarı (periton) tarafından çevrilmiş durumdadır. İniş sırasında karın zarını da beraberinde torbaya kadar sürükler. Sürüklenen karın zarı kısmına vaginal process adı verilir.  Testisin inişi tamamlandıktan sonra vaginal processin karın boşluğu ile devamlılığını sağlayan kısmı kapanırken testisi çevreleyen kısmı içinde az miktarda sıvı ile açık kalır. 

Testis iniş.jpg
Testis iniş jpg

Eğer vaginal process kapanmaz ise testis ile karın boşluğu arasında bir yol oluşmuş olur. Buna patent procesus vaginalis adı verilir. Eğer alt kısım kapanır üst kısım açık kalırsa kasık fıtığı oluşur. Eğer boylu boyunca açık kalırsa torbaya kadar inen fıtık oluşur. Üst ve orta kapanıp sadece orta kısmı açık kalırsa testise giden ve çıkan damar sinir ve sperm kanalını taşıyan dokuda (spermatik kord) kist şeklinde görülür. Kanal tam kapanmaz ama bağırsakların da geçemeyeceği sadece bir miktar sıvının geçebileceği şekilde açık kalırsa hidrosel oluşur. Bu sebeple halk arasında bu hastalığa su fıtığı da denmektedir.

Hidrosel tedavisi nasıldır?

Ancak hidroselin fıtığa dönüşme ihtimali de vardır. 2 Yıl beklemenin çocuğa bir zararı yoktur çünkü kasık fıtığı için de hidrosel için de aynı ameliyat yapılır. 

İki yılın sonunda düzelmeyen hidroselin düzeltilmesi gerekir. Bu rahatsızlığın bir ilacı yoktur. Sadece ameliyat ile tedavi edilebilir.

Kasık bölgesinde veya torba üzerinde yapılan 2-3cm’lik bir kesi yapılır. Kapanmamış vaginal process (fıtık kesesi) bulunup açılır içindeki sıvı boşaltılır. Yukarı doğru karın boşluğuna kadar çevre dokulardan sıyrılıp karın boşluğuna yakın yerinden bağlanır. Bu şekilde karın boşluğu ile testis arasında bağlantı ortadan kaldırılmış olur.

çOCUK AMELİYAT.jpg
bottom of page