top of page

LAZER nedir?

Lazer ismini "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" kelimelerinin baş harflerinden alır. Türkçe "ışığın uyarılmış ışıma ile yükseltilmesi" anlamına gelir. Lazer cihazı, elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren bir alettir.

LAZER NASIL ÇALIŞIR_edited.jpg

LAZER çalışma prensibi nasıldır?

Uyarılma sonucu elektronlar normalde bulundukları yörüngeden bir üst yörüngeye çıkarlar. Kısa süre sonra tekrar eski yörüngelerine dönerken ışık  partikülleri (fotonlar) ışık şeklinde enerji yayarlar. Milyarlarca atomun elektronları ışık enerjisi yaymaya başlar. Bu ışık ışın olarak ayna yardımıyla demetlenir ve ince fiberoptik kabloya aktarılır. Bu şekilde kablonun ucundan yüksek enerji çıkışı olur. Böylece lazer ışını oluşmuş olur. Yani LAZER’e çok yüksek enerjiye sahip bir ışıktır diyebiliriz.

Niye LAZER’lere farklı isimler verilmektedir?

Hangi maddenin atomlarının elektronları ışıma için kullanılmış ise LAZER’e o maddenin adı verilir. Karbon dioksit kullanılmış karbon dioksit LAZER, holmium kullanılmışsa holmium lazer, thulium kullanılmışsa thulium LAZER gibi.

holmium taş.jpg
holmium taş.jpg

LAZER ürolojide nasıl kullanılır?

LAZER ile açığa çıkan enerji metalleri kesmek için kullanılabileceği gibi dokuları kesmek, kanayan damarları dağlayarak kanamayı durdurmak ve taşları kırmada kullanılabilir.

bottom of page