top of page

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma (prematür ejakülasyon) boşalma problemleri içinde en sık görülenidir. 18-70 yaş arası erkeklerin yaklaşık beşte birinde görülen bir hastalıktır. Türkiye'de yaklaşık her 3 erkekten birinde erken boşalma bulunmaktadır. 

Boşalmanın her zaman veya neredeyse her zaman erkek cinsel organının kadın cinsel organıyla birleşmesinden önce veya birleşmeden sonraki 1 dakika içerisinde olmasıdır. Her birleşmede veya neredeyse hepsinde erkeğin boşalmayı geciktirememesidir. 

İki tipi vardır hayat boyu ve sonradan oluşan. Sonradan oluşan erkek boşalmanın arkasında çeşitli psikolojik faktörler, prostat iltihabı ve hormonal bozukluklar bulunabilir.

ejac-300x213.jpg

Tedaviyi sürekli alınması gereken ve ilişki öncesi kullanılanlar olarak ikiye ayrılır.

1. Sürekli alınan ilaçlar: Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların geç boşalma yapma yan etkileri bulunduğundan bu sınıf ilaçlar erken boşalma tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların kalıcı bir etkisi bulunmamaktadır; yani ilaç bırakıldığında durum eski haline dönecektir.   

2. İlişki öncesi kullanılan ilaçlar: Bu gruptaki ilaçlar haplar ve kremler olarak ikiye ayrılır. Penise uygulanan ilaçlar lokal anestetik adı erilen penis cildini uyuşturan kremlerdir.

Ağızdan alınan ilaç ise bir tür kısa etkili depresyon hapı olarak tanımlanabilir. Etkisi 6-8 saat sürer. 

Lokal anestetik kremler diğer ilaç tedavisi ile birlikte kullanılabilir. 

Sürekli alınması gereken haplar ile gecelik hap birlikte alınmamalıdır.

Günümüz itibariyle ilaçlar ile kalıcı tedavi henüz bulunmamaktadır. Boşalmanın kontrol altına alınması için çeşitli egzersizler bulunmaktadır. Bunların ortak noktası boşalmadan hemen önce ilişkiyi durudurmak ve tekrar başlamak şeklindedir. Bu işlem tekrarlanarak boşalma süresi kalıcı olarak uzatılabilir.

1_0x0_790x520_0x520_stop-start-engines-header.jpg
bottom of page