top of page
varikosel.jpg

Varikosel nedir kısırlığa nasıl yol açar?

Varikosel testis toplardamarlarının genişlemesi halidir. Testis toplardamarları yaklaşık 1-2mm kalınlığındadır; testisten yaklaşık 20-30cm kadar yukarıya doğru ilerleyip vücudun ana toplardamarına açılırlar. Damarların kat ettiği mesafenin uzun ve yer çekimine karşı olması kan akımını zorlaştırmaktadır. Bu sebeple bazı erkeklerde testis toplardamarlarındaki kan yukarı taşınamamakta hatta ana toplardamardaki kan dahi testise akarak testiste kan birikmesine yol açabilmektedir. Kanın testiste göllenmesi, testis ısısının artmasına ve testisten uzaklaşması gereken atık maddelerin testiste birikmesine yol açar. Bu durum kişide testis ağrısına ve sperm üretimini bozarak kısırlığa sebep olabilmektedir.

Varikosel nasıl tedavi edilebilir?

Varikosel hastalığının ilaçla tedavisi mümkün değildir. Tek tedavi cerrahi işlemdir. Ameliyatla genişlemiş toplardamarlar bağlanarak testiste kan göllenmesi engellenir.

Bu bir paragraf. Bu metni değiştirmek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay.

Testisin atar damarları, lenf damarları ve toplardamarları yan yana ve çok ince olduklarından ameliyat sırasında çıplak gözle bu damarları birbirinden ayırmak çok güçtür. Çıplak gözle ameliyat yapılması halinde atar damar ve lenf damarlarının zarar görme ihtimali artar. Bu istenmeyen durumu engelleyebilmek için işlem mikroskop altında yapılmalıdır.

IMG_20220930_113234_edited.jpg

Varikosel ameliyatı neden mikroskop altında yapılmalıdır?

IMG_20220930_112153.jpg

 Varikosel ameliyatında ne yapılır?

Ameliyat kasıktan 3-4cmlik bir kesiden gerçekleştirilir. Kesi yapıldıktan sonra testis damarlarının bulunduğu bölgeye ulaşılır ve mikroskop altında atar damar ve lenf damarları korunarak genişlemiş toplardamarlar bağlanır. Bu ameliyat mikroskobik varikoselektomi olarak adlandırılır. Mikroskop ile yapılan varikoselektomi sonrası başarı yüzde 90’ın üzerindedir.

Varikosel ameliyatı ne kadar başarılı?

Ameliyattan yaklaşık 6 ay sonra sperm ve hareketlilikte %70-80 artış görülmektedir.

sperm.jpg
bottom of page